Haber

Bayrakla kutlamaya izin verilmedi: Prag’dan özür, FIBA’dan açıklama

Euroleague Kadınlar yarı finalinde Çek temsilcisi Prag’ı eleyen ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, finalde Fenerbahçe’nin rakibi oldu. Prag’da oynanan maçın ardından sahada mutlu olan Mersinli basketbolcuların bayrak açmasına engel olunması gündem oldu.

Prag yönetimi ÇBK Mersin Kulübü’nden özür dilerken, olayı inceleyen FIBA ​​​​Avrupa da bir açıklama yaptı:

“Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa, olayın Türk kulübü ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oyuncuları ve Kadınlar EuroLeague Dörtlü Final 2023’ün ev sahibi kulübü ZVVZ USK Prag organizasyon komitesi üyesinin karıştığı bir olay olduğunu kabul ediyor.

Ev sahibi kulüp ile Mersin arasındaki maçın sona ermesinin ardından anılan durum, Türk takımının kutlama yapan oyuncularının bir taraftarın verdiği Türk bayraklarından birine erişmesine izin vermedi.

Prag kulübü olaydan sonra Mersin’den özür diledi ve tüm olayın arenada bayrak kullanımına ilişkin FIBA ​​​​Arena Kuralları, Madde 3.4’ün yanlış anlaşılmasından ve yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını belirtti.

FIBA Europe, bu tür olayların gelecekte tekrarlanmaması için mümkün olan her türlü önlemin alınmasını sağlamak üzere ev sahibi kulüp ve Çek Basketbol Federasyonu ile yakın bir şekilde çalışacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu