Haber

Filistinli STK, İsrail’in 2022 “yıkım ve işgal karnesini” açıkladı

İsrail’in bu yıl 950 Filistinli binasını yıktığı, 113 bin dönümden fazla araziye el koyduğu ve yaklaşık 19 bin meyve ağacını yok ettiği bildirildi.

Filistin’de faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Arazi Araştırma Merkezi, İsrail ordusunun 2022 yılında Filistinlilerle ilgili taşınmaz mallara yönelik ihlallerine ilişkin rapor yayınladı.

Rapora göre İsrail ordusu, yıl içinde Filistinliler için 950 ev ve binayı yıktı, 113 bin 435 dönüm araziye el koydu, çoğu zeytin ağacı olmak üzere çeşitli şekillerde 18 bin 900 meyve ağacını yok etti.

İsrail ordusunun Filistin’de yağmur sularının toplandığı 66 su kuyusunu imha ettiği vurgulanırken, 3 bin 707 dönüm tarım arazisi ve meranın kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

İsrail yönetiminin 2022 yılında Filistin topraklarında 114 yeni yerleşim planı yaptığına da dikkat çekilen raporda, söz konusu planların yarısının hayata geçirildiği belirtilirken, Filistin için 2 bin 220 konut ve çeşitli binaların yapıldığı belirtildi. Ele geçirilen Filistin topraklarında 815.400 yasadışı Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Ayrıca raporda, tüm bu eylemlerin işgal hükümetinin daha önce yaptığı anlaşmaları yok ettiği ve iki devletli analizi imkansız kılan yeni oldubittiler dayattığı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu