İsrail

Netanyahu’dan Biden’a: ‘Sonunda her zaman güvenliğimiz için hayati olanı yaptık’

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ABD Başkanı Joe Biden‘ın desteğini takdir ettiğini ancak İsrail’in kendi güvenlik çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini dile getirerek, “İsrail ordusu, kalan Hamas taburlarını ortadan kaldırmak için Refah’a girmeden zaferi tamamlayamayız” dedi.

Netanyahu açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

Başından beri Hamas’ı ortadan kaldırmamız gerektiği konusunda hemfikirdik. Ancak savaş sırasında, bu hedefe ulaşmak için en iyi yöntem konusunda anlaşmazlıklar yaşadığımız bir sır değil. Başlangıçta Başkan’a şunu söyledim: İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne girmeden Hamas’ı yenemeyiz. En son görüşmemizde ise kendisine şunu dile getirdim: İsrail ordusu Refah’a girmeden ve kalan Hamas taburlarını ortadan kaldırmadan zaferi tamamlayamayız. Şimdi de yapacağımız şey bu.

Netanyahu, “İsrail ordusunun operasyon planını çoktan onayladığımı ve sivil halkın savaş bölgelerinden tahliye edilmesine yönelik planı da yakında onaylayacağımızı bilmenizi isterim” dedi.

Netanyahu konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

Desteğini takdir ettiğim Başkan Biden, hem insani yardım alanında hem de diğer konularda ekibinin önerilerini bize sunmak istedi. Daha önce de ifade ettiğim gibi, müttefiklerimizle hemfikir olduğumuz zamanlar da oldu, hemfikir olmadığımız zamanlar da. Sonunda her zaman güvenliğimiz için hayati olanı yaptık ve bu sefer de bunu yapacağız. Refah’a girmeye hazırlanırken, ki bu zaman alacaktır, tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Han Yunus’ta, merkezi kamplarda operasyonlara devam ediyor, Şifa Hastanesi’nde yaptığımız gibi Hamas yetkililerini ortadan kaldırıyor ve yakalıyor, yüzlerce teröristi ortadan kaldırıyoruz.

İsrail Başbakanı Netanyahu konuşmasını, “Size defalarca taahhüt ettiğim gibi, tam zafere ulaşmaya kararlıyız ve bunu başaracağız” diyerek sözlerini tamamladı.

pamukovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu